Program Guide

Sun

  • 12:00 am - 3:00 am: Hip Hop @ Nite Jim Macine
  • 3:00 am - 4:00 am: TBD
  • 4:00 am - 5:00 am: Up Above My Head
  • 5:00 am - 5:30 am: The Sunday Funnies
  • 5:30 am - 6:00 am: Open
  • 6:00 am - 8:00 am: Sunday Morning Jazz
  • 8:00 am - 11:00 am: World Wide Waves
  • 11:00 am - 2:00 pm: Shades of Blue
  • 2:00 pm - 5:00 pm: The Reggae Showcase
  • 5:00 pm - 6:00 pm: TBA
  • 6:00 pm - 7:00 pm: Room 333 Gwen Kavanaugh & Peighton Turner
  • 7:00 pm - 8:00 pm: Picture This Wayne Cresser
  • 8:00 pm - 9:00 pm: The Gavin Maurer Show
  • 9:00 pm - 9:30 pm: Spoiler Alert Radio
  • 9:30 pm - 10:00 pm: Making Contact
  • 10:00 pm - 10:30 pm: Science Unscripted
  • 10:30 pm - 11:00 pm: World In Progress
  • 11:00 pm - 11:30 pm: Living Planet
  • 11:30 pm - 11:59 pm: Sea Change Radio

Mon

  • 12:00 am - 12:30 am: Counterspin
  • 12:30 am - 1:00 am: The Shortwave Report
  • 1:00 am - 1:30 am: Between The Lines Radio Newsmagazine
  • 1:30 am - 2:00 am: Radio Curious
  • 2:00 am - 3:00 am: Global Research News Hour
  • 3:00 am - 5:00 am: Música Nocturna
  • 5:00 am - 5:30 am: Western Wake-Up
  • 5:30 am - 6:00 am: W.I.N.G.S.
  • 6:00 am - 8:00 am: Layin’ In The Groove with Just Nate
  • 8:00 am - 10:00 am: Swing Shift Bill Melone
  • 10:00 am - 12:00 pm: Divertimento: Allen Lawton
  • 1:00 pm - 2:00 pm: Open
  • 2:00 pm - 3:00 pm: The Show with No Name DJ Lawrence
  • 3:00 pm - 4:00 pm: Hip Hop
  • 4:00 pm - 6:00 pm: Hip Hop
  • 6:00 pm - 9:00 pm: Traditions Thomas Dukstra
  • 9:00 pm - 10:00 pm: Hey Alexa Alexa Potamianos
  • 10:00 pm - 11:00 pm: All Over the Board Kaylee Good
  • 11:00 pm - 11:59 pm: Night Vision Liam DiAdamo

Tue

  • 12:00 am - 5:00 am: Alt Rock All Nite
  • 5:00 am - 5:30 am: Western Wake-Up
  • 5:30 am - 6:00 am: This Way Out
  • 6:00 am - 8:00 am: Jazz Journey - Erika Huntley
  • 8:00 am - 10:00 am: Jazz Explorer - Gordon Foreman
  • 10:00 am - 1:00 pm: Divertimento: Jerry O’Brien
  • 1:00 pm - 3:00 pm: Happy Tuesday Ben Uthoff
  • 3:00 pm - 6:00 pm: The Trip - Matt Mania
  • 6:00 pm - 9:00 pm: The Kingston Coffeehouse with Ken Abrams
  • 9:00 pm - 11:00 pm: Long Live Rock n’ Roll with Jacob Iacobucci
  • 11:00 pm - 11:59 pm: Fake Blondes Riley Maguire & Shea Santoro

Wed

  • 12:00 am - 3:00 am: Psychedelic Shack
  • 3:00 am - 4:00 am: Welles Hour
  • 4:00 am - 5:00 am: Theatre 2Z
  • 5:00 am - 5:30 am: Western Wake-Up
  • 5:30 am - 6:00 am: Latin Waves
  • 6:00 am - 8:00 am: The Garage with Dino D.
  • 8:00 am - 10:00 am: A Sip With Andie
  • 10:00 am - 12:00 pm: 47 North Adventures - Tom O'Connell
  • 1:00 pm - 2:00 pm: Mark's Remarks Mark Radigan
  • 2:00 pm - 3:00 pm: Midday Musical Oddysey Shoshana Gunasekera
  • 3:00 pm - 6:00 pm: Real Rap Radio
  • 6:00 pm - 9:00 pm: Rumble with Jimmy Dean (1st Wednesdays)/The Celtic Realm (2nd Wednesdays)/Far Flung Folk (3rd & 4th Wednesdays)
  • 9:00 pm - 10:00 pm: Hour of Power - Isaac Gonzalez & Yashaswini Mandalam
  • 10:00 pm - 11:00 pm: 10 PM Turn Up - Asha Bahroos and Ryan Baudish
  • 11:00 pm - 11:59 pm: The Graveyard Shift Liz O'Connor

Thu

  • 12:00 am - 3:00 am: Sukiyaki
  • 3:00 am - 5:00 am: Sacré Français
  • 5:00 am - 5:30 am: Western Wake-Up
  • 5:30 am - 6:00 am: Interfaith Voices
  • 6:00 am - 8:00 am: Roots & Offshoots, hosted by The Monsignor and Jimmy Dean
  • 8:00 am - 10:00 am: The Vocalists & Localists Show with Tish Adams
  • 10:00 am - 1:00 pm: Divertimento Allen Lawton and Ron Marsh
  • 1:00 pm - 2:00 pm: Chat with Cat Catherine Brosnahan
  • 2:00 pm - 3:00 pm: Trailblazing with Tina Munter
  • 3:00 pm - 6:00 pm: Hip Hop
  • 6:00 pm - 9:00 pm: The Boudin Barndance - Dan Ferguson
  • 9:00 pm - 10:00 pm: We're Interested in Things Taylor Fairchild
  • 10:00 pm - 11:00 pm: Record Shop Radio Aidan Cahill
  • 11:00 pm - 11:59 pm: James Wilde's As-Of-Yet Unnamed Radio Show

Fri

  • 12:00 am - 3:00 am: 903 Soul Street
  • 3:00 am - 5:00 am: Rockabilly Robot
  • 5:00 am - 5:30 am: Western Wake-Up
  • 5:30 am - 6:00 am: Freethought Matters
  • 6:00 am - 8:00 am: Good Morning Vibes hosted by The Ol’ Perfesser
  • 8:00 am - 10:00 am: Jazz With James
  • 10:00 am - 1:00 pm: Sam's Jams with Sam Kopper
  • 1:00 pm - 2:00 pm: Distorted Frequencies - Andrew Bock
  • 2:00 pm - 3:00 pm: Golden Hour - Freya Badger & Libby Brown & Lily Mancini
  • 3:00 pm - 6:00 pm: Real Rap Radio - Jim Macine
  • 6:00 pm - 9:00 pm: The Bluegrass Breakdown
  • 9:00 pm - 11:59 pm: Delirium Jim Morgan

Sat

  • 12:00 am - 1:00 am: The Night Comes Down
  • 1:00 am - 3:00 am: After Hours - Joe Mooney
  • 3:00 am - 5:30 am: Eminence Front Radio - His Eminence
  • 5:30 am - 6:00 am: Talkin' 'Bout My Generation
  • 6:00 am - 9:00 am: One O'Clock Radio
  • 9:00 am - 11:00 am: Voices of Women - Beth, Krissy, Anna and Gail
  • 11:00 am - 2:00 pm: Blade Connex Radio
  • 2:00 pm - 4:30 pm: Cape Verdean Afro Beat with DJ Big Joe
  • 4:30 pm - 7:00 pm: Top Rank Radio Show with DJ Baby Matt
  • 7:00 pm - 9:00 pm: Alchemy - Greg Young
  • 9:00 pm - 10:00 pm: Live Room Hour
  • 10:00 pm - 11:59 pm: Open